بازرسی فنی و ضخامت سنجی مخازن تحت فشار

بازرسی فنی و ضخامت سنجی مخازن تحت فشار

توضیحی مختصر در خصوص موارد قانونی بحث بازرسی فنی و ضخامت سنجی مخازن تحت فشار:

 

تست هیدرواستاتیک دیگ بخار و بازرسی فنی مخازن تخت فشار در راستای بررسی صحت ایمنی عملکرد دیگ می بایست مطابق با دستورالعمل ابلاغ شده توسط وزارت کار به طور سالانه انجام گیرد . تمامی دیگهای بخار و مخازن تحت فشار نصب شده در مراکز مسکونی ، صنعتی و تجاری کشور می بایست دارای گواهی بازرسی سالیانه مورد تایید وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی باشند. گواهی یاد شده به صورت سالانه و مهمور به مهر و امضای کارشناس مورد تایید وزارت کار قرار گیرد در غیر اینصورت فاقد اعتبار می باشد. لازم به ذکر است تنها برای دیگهای بخار و مخازن تحت فشار دارای پلاک استاندارد امکان صدور گواهی امکان پذیر بوده و چنانچه به هر صورت برای دیگهای بخار بدون پلاک استاندارد گواهی صادر گردد این سند باعث سلب مسئولیت از کارفرما نبوده و عواقب ناشی از هرگونه حوادث احتمالی بر عهده کارفرما می باشد. بدیهی است نداشتن گواهی برای دیگ بخار و مخازن تحت فشار فعال در مدار  از طرف وزارت کار غیرقانونی بوده و در صورت بروز هرگونه حادثه تمام عواقب بر عهده کارفرما است .

 

توضیحات فنی نحوه انجام بازرسی فنی مخازن تحت فشار :

 

انجام بازرسی فنی و ضخامت سنجی مخازن تحت فشار شامل مراحل زیر است :

 

  • ضخامت سنجی: در ابتدا می بایست ضخامت نقاط مختلف مخزن از جمله عدسی فوقانی ، عدسی تحتانی ، بدنه  و … با استفاده دستگاه ضخامت سنج را اندازه گیری نموده و در صورت کمتر شدن ضخامت هر کدام از قسمت ها از عدد استاندارد ( این عدد متناسب با ظرفیت مخزن و فشار کاری آن متفاوت است ) می بایست مخزن را به سرعت از مدار خارج و جهت انجام تعمیرات و یا در صورت نیاز تعویض مخزن اقدام نمود

 

  • بررسی عملکرد تجهیزات مخزن : بعد از انجام عمل ضخامت سنجی ، می بایست از صحت عملکرد تجهیزات متصل به مخزن تحت فشار مانند سوپاپ اطمینان و مانومترها اطمینان حاصل کرد

 

  • اعلام فشار کاری مجاز : در نهایت ، بعد از انجام مراحل یاد شده ، فشار مجاز کاری مخزن پس از اعمال ضریب اطمینان اعلام می گردد که این عدد عموما با عدد فشار کاری مجاز ( فشار بهره برداری ) اعلام شده توسط سازنده برابر است.

 

سوابق اجرایی تست

شرکت فارس بخاران با بیش از 30 سال سابقه اجرایی در زمینه طراحی ، نصب ، راه اندازی و نگهداری موتورخانه های بخار ، سابقه تست هیدرواستاتیک دیگهای بخار و مخازن تحت فشار سازمانها ، کارخانجات و بیمارستانهای دولتی و غیردولتی معتبر را داشته است که از مهم ترین موارد می توان به بیمارستان نیکان تهران ، بیمارستان دی تهران و پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران اشاره کرد. سایر سوابق اجرایی و اطلاعات فنی در فایل پیوست قابل روئت می باشد.