موتورخانه آبگرم

موتورخانه آبگرم

انرژی و اهمیت آن در ساختمان

یکی از مهم ترین مسائل در ساختمان ، بحث انرژی و نحوه مدیریت آن است. در عصر نوین با افزایش چشمگیر قیمت حامل های انرژی ، مدیریت مصرف انرژی در ساختمان و استفاده از زیرساخت مناسب با بازدهی و چرخه عمر بالا امری اجتناب ناپذیر محسوب می شود. یکی از بزرگترین قسمت های مصرف کننده انرژی در چرخه عملیاتی ساختمان ، سیستم حرارتی ساختمان است. این موضوع اهمیت انتخاب ساختار گرمایشی با بالاترین راندمان و طول عمر ممکن را دو چندان می نماید. یکی از ایده آل ترین گزینه ها برای سیستم گرمایشی ساختمان ، سیستم حرارت مرکزی با آب گرم می باشد.

موتورخانه آبگرم یا سیستم حرارت مرکزی با آب گرم چیست ؟
در سیستم حرارت مركزي با آب گرم ، گرماي توليد شده توسط مشعل به آب درون ديگ منتقل مي‌شود. آب گرم تولید شده به وسيله يك پمپ جرياني و سيستم لوله‌كشي در وسایل پخش كننده‌ گرما (مانند رادياتور، فن‌كويل یونیت هیتر ) جريان يافته و در اثر عبور آب گرم از این وسایل، گرماي آب به هواي اتاق با مکانیزم های مختلف (تابش، جابجایی طبیعی یا اجباری) منتقل می شود و دمای آب گرم پایین می آید و براي جذب گرماي مجدد به طرف ديگ برمي‌گردد. شكل زیر نماي ساده‌ يك سيستم حرارت مركزي با آب گرم را نشان مي‌دهد.

از انواع دستگاه های پخش کننده گرما می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • رادیاتور
 • یونیت هیتر
 • فن کوئل
 • کنوکتور
 • سیستم زنت

بویلرهای آبگرم

بویلر‌های آبگرم وسایلی هستند که انرژی حرارتی آزاد شده حاصل از احتراق سوخت را به آب داخل خود منتقل      می­ کنند. این آب گرم شده توسط پمپ به گردش در آمده و بخشی از انرژی خود را از دست می‌دهد. آب با دمای پایین به داخل دیگ باز می‌گردد و مجدداً گرم می‌شود.

انواع بویلرهای آبگرم:

 

دیگ­های چدنی

همانطور که از نام آنها پیداست از چدن خاکستری برای تولید آنها استفاده می‌شود. دیگ‌های چدنی در ظرفیت‌های مختلف تولید شده و می‌تواند به صورت یک تکه و یا پره‌ای ساخته شود.


دیگ­های فولادی

این دیگ­ها به صورت یکپارچه در کارخانه ساخته می­شوند و بر اساس مکان قرار‌گیری آب، به دو نوع زیر تقسیم‌بندی می­شوند:

 1. لوله­ آب: در این نوع دیگ­ها آب درون لوله­ها جریان دارد و با آتش مشعل که از بیرون به لوله­ ها برخورد می­کند گرم می­شود. این نوع دیگ­ها برای فشار کاری بسیار بالا (bar60) و تولید بخار ساخته می­شوند به همین خاطر از این دیگ­ها بیشتر در نیروگاه­ها استفاده می­شود.
 2. لوله­ آتش: در این دیگ­ها دود حاصل از احتراق مشعل در پاس­های مختلفی از داخل لوله­های آتش­خوار درون دیگ عبور می­کند و در اطراف این لوله­ ها مخزن آب قرار گرفته ­است با عبور این گازهای داغ حاصل از احتراق، آب داخل مخزن گرم می­شود. این دیگ­ها بر اساس تعداد مسیر­های رفت یا برگشتی که دود طی می­کند تا وارد دودکش شود به سه نوع دو، سه و چهار پاسه دسته­ بندی می­شود. این دیگ­ها براي فشار كم و متوسط (4 تا 25 اتمسفر) و دبي‌های زیاد (30 تن در ساعت) كاربرد دارند. دیگ­ های فولادی بکار رفته در صنعت تاسیسات بیشتر از این نوع هستند.

ديگ‌هاي فولادي لوله­ آتش كه در صنعت تاسیسات متداول‌تر هستند.


مزایای استفاده از سیستم حرارت مرکزی :

 • طول عمر بالا و هزینه چرخه عمر ایده آل
 • کاهش قابل توجه هزینه های برق و گاز در مقایسه با مواردی مانند اسپیلت ، پکیج و …
 • ایجاد آسایش حرارتی از طریق انتقال حرارت به روش جابجایی طبیعی
 • استهلاک بسیار پایین
 • هزینه تعمیر و نگهداری مناسب
 • ساختار یکپارچه در یک نقطه که عملیات تعمیرات را بسیار ساده می کند
 • امکان افزایش ظرفیت حرارتی در دیگهای چدنی با افزایش تعداد پره بدون نیاز به تغییر کلی در ساختار موتورخانه

سوابق شرکت فارس بخاران در زمینه موتورخانه های آبگرم

شرکت فارس بخاران با بیش از 30 سال سابقه در زمینه طراحی ، نصب ، راه اندازی و نگهداری موتورخانه های بخار و آبگرم ، تجربه و تخصص بالایی در این زمینه داشته و آمادگی خود را برای همکاری با شرکت ها ، سازمانها و اشخاص اعلام می دارد. کتاب مرجع کاربردی بویلرهای آبگرم و بخار صنعتی تالیف مهندس علی فاضل مدیر فنی شرکت فارس بخاران ، به عنوان یکی از مراجع در زمینه طراحی موتورخانه ها در کشور شناخته می شود.

برای مشاهده سوابق کاری و تقدیرنامه های دریافت شده توسط شرکت فارس بخاران به قسمت درباره شرکت مراجعه فرمایید.
پیشنهاد می شود علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه موتورخانه ها و تجهیزات وابسته ، به کانال آپارات شرکت فارس بخاران با بیش 100 ویدیو آموزشی در زمینه تاسیسات مکانیکی مراجعه فرمایند.