دی اریتور مدل F.B.D

دی اریتور مدل F.B.D

خوردگی در موتورخانه بخار

 

یکی از مشکلات اساسی در موتورخانه های بخار ، پدیده خوردگی در دیگهای بخار ، لوله های انتقال بخار ، شیرآلات کنترلی و تجهیزات مصرف کننده بخار می باشد. این پدیده به عنوان یکی از چالش های اساسی مصرف کنندگان بخار در صنایع مختلف ، بیمارستانها و … در صورت عدم ایجاد راه حل اصولی در ساختار موتورخانه ، میتواند باعث مشکلات فراوانی گردد. عامل اصلی خوردگی ، گازهای خورنده محلول در آب مصرفی است که مهم ترین آنها ، اکسیژن و کربن دی اکسید می باشد.

 

از مشکلات ایجاد شده به واسطه خوردگی در موتورخانه های بخار می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 

 • کاهش ضخامت بدنه دیگهای بخار در گذر زمان و کاهش عمر مفید آنها به واسطه کاهش تدریجی توان تحمل فشار مجاز تعیین شده توسط کارشناسان وزارت کار پس از بازدیدهای ادواری ( برای مشاهده اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید. )
 • خوردگی در لوله های آتشخوار که به عنوان عامل انتقال حرارت در بویلر عمل می کنند که این امر نیز باعث کاهش عمر مفید آنها شده و چرخه عمر این بخش مهم از دیگهای بخار را به طرز قابل توجهی کاهش می دهد
 • از بین بردن لوله های انتقال بخار بخصوص زانویی های موجود به واسط برخورد مستقیم بخار در محل تغییر جهت حرکت سیال و ایجاد خوردگی در آنها
 • خوردگی در شیرهای فلکه ، شیرهای کنترلی بخار به خصوص مدار تقلیل فشار بخار ، مدار تله بخار و …
 • خوردگی در پایانه های مصرفی بخار ( به عنوان مثال دستگاههای پخت در کارخانه های سوسیس و کالباس ، دستگاه های تولید فوم و …. )
 

این مشکلات باعث تحمیل هزینه های تعمیر و تعویض تجهیزات به مجموعه ها می گردد که با توجه به افزایش قابل توجه هزینه های مربوط به تامین کالا ، علی الخصوص تجهیزات مربوط به صنعت بخار ، در کنار تعطیلی خط تولید بخار جهت انجام تعمیرات و یا تعویض قطعات ، فشار مالی بالایی را به مجموعه ها وارد می سازد.

دی اریتور چیست ؟

برای حل این مشکلات و حذف گازهای خورنده در موتورخانه بخار ، دستگاه دی اریتور طراحی و ساخته شده است.

در یک تعریف ساده دی اریتور یک مبدل حرارتی با تماس مستقیم است که به کمک برخورد آب و بخار و در نتیجه گرم کردن آب(قانون هنری) گازهای محلول در آب را از آن جدا می‌کند. همچنین به دلیل پایین بودن فشار جزئی گازهای مورد نظر در فضای داخلی دی اریتور، گازهای محلول در آب به فضای مجاور خود (فاز بخار) منتقل می‌گردند. همچنین خلاء موضعی ناشی از کندانس شدن بخار به حذف گازهای محلول در آب منجر می‌شود. دی اریتور با گرمایش آب تغذیه به بهبود عملکرد بویلر کمک کرده و عملکرد صحیح آن می‌تواند موجب کاهش تزریق مواد شیمیایی به آب بویلر شود. مقدار نرمال اکسیژن در آب تغذیه بعد از دی اریتور ppm 0/005 است.

دی اریتور ساخت شرکت فارس بخاران

دستگاه دی اریتور دیگ بخار ساخت شرکت فارس بخاران با حذف گازهای خورنده محلول در آب ، کاهش اکسیژن محلول در آب به مقدار کمتر از 0,005 سی سی در لیتر ، حذف گاز کربن دی اکسید محلول در آب ، آب موجود در سیستم را به خالص ترین حد ممکن رسانده تا تمامی دستگاه های موجود در سیستم طراحی شده بالاترین بازدهی را در عملکرد خود داشته باشند. ظرفیت دی اریتور یا بویلرمیت دیگ بخار ساخت شرکت فارس بخاران با توجه به ظرفیت دیگ بخار ، میزان مصرف بخار ، میزان کندانس بازگشتی ، کیفیت آب محل موتورخانه  و … توسط مهندسین شرکت فارس بخاران قابل محاسبه و ارائه است .

 

از مهم ترین ویژگی های دستگاه دی اریتور یا بویلرمیت ساخت شرکت فارس بخاران می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 •  ایجاد خالص ترین جریان آب بطوریکه اکسیژن محلول در آب به کمتراز 0.005 پی پی ام  رسیده و هیچ دی اکسید کربنی باقی نماند
 •  افزایش درجه حرارت آب به بالاتر از نقطه جوش
 • افزایش راندمان دیگهای بخار به واسطه حرارت بالای آب ورودی به دیگ بخار و کاهش قابل توجه استهلاک دیگ و مشعل به دلیل کاهش مدت زمان روشن بودن برای تولید مقدار معین بخار
 •  جلوگیری از شوک حرارتی در دیگهای بخار
 •  گرم کردن و هواگیری کامل آب با اختلاط سریع آب و بخار در قسمت اسکرابر
 •  حداکثر راندمان هواگیری با گرم کردن اولیه آب تا حدود درجه حرارت بخار در پیش گرمکن
 • حداقل اتلاف بخار که نتیجه استفاده از کندانسور ونت مخصوص می باشد . این کندانسور از فولاد ضد زنگ تهیه می گردد
 •  نصب آسان با استفاده از حداقل ارتفاع و فضای لازم
 •  کاربرد در تمام ظرفیت ها
 

برای محاسبه ظرفیت مورد نیاز دی اریتور متناسب با موتورخانه بخار خود می توانید با مجموعه فارس بخاران تماس حاصل فرمایید.

[wpdm_package id='4237']

پیشنهاد میشود جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ساختار عملکرد دی اریتور در دیگهای بخار ، فیلم آموزشی تهیه شده توسط شرکت فارس بخاران را مشاهده فرمایید.