ماده ضد رسوب دیگ بخار مدل FB-100

ماده ضد رسوب دیگ بخار مدل FB-100

رسوب و عوامل مضر در عملکرد دیگ بخار:

 

آب تغذیه (FEED WATER) به مجموع آب جبرانی (MAKEUP WATER) و آب برگشتی از کندانس بخار بویلر (CONDENSATE RETURN) گفته می‌شود. آب جبرانی نیز از مجموع اتلاف ناشی از زیر آب زنی (BLOWDOWN) و اتلاف کندانس (CONDENSATE LOSS) است.

کیفیت آب تغذیه تاثیر مستقیم بر روی عملکرد بویلر دارد از این رو می‌بایست آب تغذیه دارای کیفیت بالا و دمای مناسبی باشد.

مشکلات ناشی از آب تغذیه در بویلر شامل 2 بخش است:

 

  • مشکلات رسوبی (DEPOSIT-RELATED PROBLEM)
  • مشکلات خوردگی(CORROSION-RELATED PROBLEM)

 

مشکلات رسوبی  

مشکلات رسوبی ناشی از حضور کلسیم، منیزیم، و سیلیکا در آب بویلر است که با ایجاد رسوب بر روی سطح حرارتی می‌تواند10-12% راندمان بویلر را کاهش دهد.

 

مشکلات خوردگی                                                     

خوردگی عملی است شیمیایی یا الکتروشیمیایی که بین فلزات و محیط اطرافشان واقع گشته و موجب فساد و دگرگونی در خواص آنها می‌شود.عوامل بسیاری در بروز خوردگی در فلزات نقش دارند.

 

تصفیه خارجی

تصفیه خارجی آب تغذیه خود شامل سه بخش است:

 

1- مواد معلق و جامد

آب تغذیه بویلر به هیچ عنوان نمی‌بایست حاوی مواد معلق جامد باشد. زیرا این مواد موجب ایجاد اخلال در سیستم خواهد شد. از اینرو چنانچه آب مورد استفاده دارای مواد معلق است می‌بایست توسط فیلتراسیون از آب جدا شود.

 

2- سختی و دیگر ناخالصی‌های محلول

سختی آب باعث ایجاد رسوب بر روی لوله ها و بدنه دیگ بخار می شود که از تاثیرات منفی ایجاد رسوب در دیگ بخار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • جلوگیری از تبادل حرارت با ایجاد لایه ای عایق گونه از رسوب بر روی بدنه و لوله ها و کاهش راندمان دیگ بخار تا 12%
  • گرم شدن بیش از حد بدنه و لوله های دیگ و در نتیجه کاهش عمر آن
  • کوچک یا مسدود شدن مجاری و نقاط حساس مانند ورودی ، شیر تخلیه و شیشۀ آبنما
 

3- اکسیژن و دی‌اکسیدکربن و سایر گاز‌های غیر قابل کندانس

این گازها در فرآیند تصفیه خارجی به کمک دستگاه دی اریتور تا حدود زیادی حذف می‌شوند. در یک تعریف ساده دی‌اریتور یک مبدل حرارتی با تماس مستقیم است که به کمک برخورد آب و بخار و در نتیجه گرم کردن آب گازهای محلول در آب را از آن جدا می‌کند. همچنین به دلیل پایین بودن فشار جزئی گازهای مورد نظر در فضای داخلی دی‌اریتور، گازهای محلول در آب به فضای مجاور خود (فاز بخار) منتقل می‌گردند.

 

تصفیه داخلی

تصفیه داخلی مکمل تصفیه خارجی آب بویلر است. بدین عنوان که برای جذب باقیماندۀ اکسیژن و دی‌اکسیدکربن در آب بویلر و همچنین برای خارج کردن موفق رسوب از بویلر به کمک بلودان می‌بایست با تزریق یک یا چند ماده شیمیایی ترکیبات تشکیل دهنده رسوب را به لجن‌های سیال و آزاد تبدیل کرد. علاوه برآن برای باقیماندۀ سختی در آب تغذیه و کنترل PH احتیاج به تصفیۀ داخلی بویلر است.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر به فصل 8 کتاب مرجع کاربردی بویلرهای آب گرم و بخار صنعتی تالیف مهندس علی فاضل مدیر فنی شرکت فارس بخاران مراجعه فرمایید.

 

تاثیرات استفاده از ماده FB-100:

      ماده شیمیایی FB-100 تولیدی شرکت فارس‌بخاران به صورت کاملاً علمی و متناسب با کیفیت آب سیستم تولید می‌شود و به صورت یک پکیج تمامی مواد شیمیایی مورد نیاز جهت تزریق به آب تغذیۀ بویلر را همزمان تامین می‌کند. ماده شیمیایی FB-100 تولیدی شرکت فارس بخاران به محض ورود به دیگ بخار به واسطه ساختار شیمیایی موجود در آن، عناصر مزاحم و ترکیبات رسوب زا را به‌صورت لخته لخته در آورده و در قسمت پایین دیگ بصورت لجن ته‌نشین می‌کند. در نتیجه می‌توان این مواد لخته شده را به راحتی با سیستم  تخلیه اتوماتیک (Automatic Blow Down) از درون دیگ بخار تخلیه نمود.

از سایر مزیت های ماده شیمیایی FB-100 می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  • رسوبات قدیمی تشکیل شده را پوک و متخلخل کرده و به تدریج از سطوح تبادل حرارت جدا و بصورت لجن در کف دیگ ته نشین می کند
  • ضمن ممانعت کامل از خورندگی اسیدی ، خورندگی عمومی دیگ را به حداقل کاهش می دهد
  • PH و قلیائیت آب دیگ را در حد استاندارد تنظیم می نماید
  • از خورندگی لوله های انتقال بخار و کندانس جلوگیری می نماید
  • مانع از شکنندگی قلیایی فلز دیگ می شود

ماده ضد رسوب دیگ بخار مدل FB-100 تولیدی شرکت فارس بخاران دارای تاییدیه های متعدد از سازمانهای معتبر دولتی و غیر دولتی از جمله انستیتوپاستورایران ، بیمارستانهای علوم پزشکی کشور ، بیمارستانهای خصوصی مانند بیمارستان نیکان تهران ، بیمارستان آتیه و … می باشد که در فایل پیوست قابل روئت است