شناور چدنی

شناور چدنی

الکتروپمپ های شناور

الکتروپمپ های شناور از دسته پمپ‌های سانتریفیوژ و از پیشرفته‌ترین تکنیک‌های دسترسی به آب از اعماق زمین هستند.

اما حوزه کاربرد این پمپ‌ها تنها به چاه محدود نمی‌شود و استفاده در خطوط انتقال آب، پمپاژ از مخازن، برداشت آب از رودخانه‌ها، دریا و دریاچه سدها از جمله موارد کاربرد آنها است.

پمپ‌های شناور به‌صورت طبقاتی ساخته می‌شوند و هر طبقه دارای پروانه، محفظه، یاتاقان شعاعی و رینگ سایشی است. تمامی پمپ‌های شناور رایان مجهز به شافت استنلس استیل و پروانه از جنس برنز یا استنلس استیل هستند.

پروانه‌های مورد استفاده در پمپ‌های شناور صنایع الکتروپمپ رایان از نوع بسته و در مدل‌های 152،193،233،293،345 به‌صورت رادیال و در سایر مدل‌ها به‌صورت جریان مختلط هستند.

پروانه‌های رادیال امکان تأمین دبی تا 100 متر مکعب بر ساعت و هد تا 660 متر و پروانه‌های جریان مختلط، تا دبی 650 متر مکعب بر ساعت و هد تا 475 متر را دارند.

تنوع در قطر الکتروپمپ

الکتروپمپ های شناور رایان سری RP، از قطر 6 الی 18 اینچ تولید شده تا برای چاه‌های آب با قطرهای متفاوت متناسب باشند و با انتخاب سری و تعداد طبقات مناسب با توجه به عمق چاه و دبی مورد نظر، الکتروپمپ در منطقه BEP (بهترین نقطه عملکرد) قرار گرفته و بدین واسطه کمترین استهلاک و بالاترین طول عمر ممکن را برای مصرف کننده تأمین نماید.

بالانس قطعات
به دلیل اهمیت جلوگیری از عدم توازن پروانه پمپ ناشی از توزیع غیر یکنواخت جرم حول مرکز هندسی، تمامی پروانه های مورد استفاده پمپ‌های ساخت صنایع الکتروپمپ رایان با دستگاههای دقیق، بالانس دینامیکی میشوند.
سنسورهای دستگاه مقدار جرم آنبالانسی و موقعیت دقیق آن را مشخص میکنند. این جرم توسط اپراتور به کمتر از چند دهم گرم بالانس میگردد که این مقدار کمتر از مقدار نابالانسی مجاز مطابق گرید استاندار است.

نصب افقی پوسته خنک‌کننده

پمپ‌های شناور به‌صورت عمودی طراحی می‌شوند اما اکثر مدل‌ها را می‌توان با در نظر گرفتن ملاحظاتی به‌صورت افقی نیز نصب کرد.

 لکن به‌دلیل احتمال خمش محور و یا روتور عموماً تعداد طبقات مجاز برای نصب افقی کمتر از حالت عمودی می‌باشد. همچنین از آنجایی که موتور با آب خنک می‌شود سرعت عبور سیال نباید از مقدار مشخصی کمتر باشد.

از این جهت صنایع الکتروپمپ رایان از سال ۱۳۸۰ پوسته خنک کننده الکتروموتور در حالت افقی و عمودی را برای نصب مجموعه در داخل استخرها، دریا و دریاچه‌ها، چاه‌های فلمن و مخازن را طراحی و به تولید رسانده است. با استفاده از این محصول الکتروپمپ شناور در داخل سیال به‌حالت افقی یا عمودی نصب گردیده و نیازی به نصب الکتروپمپ‌های سانتریفیوژ در بالای سطح سیال نمی‌باشد. استفاده از این محصول مشکلاتی مانند هواگیری کنترل کوپلینگ، گریسکاری و محافظت از یخ زدگی را برطرف می‌نماید.

محصولات ویژه

این سری از الکتروپمپ های رایان، برای پمپاژ آب‌های تمیز با املاح کم طراحی شده است لکن صنایع الکتروپمپ رایان علاوه بر محصولات نرمال، برای آب‌های خورنده و یا آب‌های دارای ذرات ساینده، جهت افزایش استحکام و مقاومت به خوردگی و سایش امکان تولید الکتروپمپ در سایر آلیاژها را دارا است.

از جمله این محصولات می‌توان به پمپ‌های آلیاژ فولاد مانند استنلس استیل ۳۱۶ و داپلکس و همچنین سایر آلیاژها مثل نیکل آلومینیوم برنز اشاره نمود که دارای متوسط آهنگ خوردگی بسیار پایینی هستند.

این محصولات برای آب‌های دارای ماسه یا نمک و همچنین در صنایع ساحلی که از آب دریا استفاده می‌کنند بسیار کارآمد هستند.

تیم مهندسی صنایع الکتروپمپ رایان می‌تواند بر اساس آنالیز آب مورد پمپاژ تخمین دقیقی از مقدار خورندگی سیال در تماس با پمپ را به‌دست‌آورد و بر این اساس بهینه‌ترین پیشنهاد را به مصرف کننده بدهد.

تست محصولات

عملکرد الکتروپمپ های تولیدی رایان توسط چاه شبیه سازی و با بهره‌گیری از تجهیزات اندازه گیری دقیق توسط نیروهای متخصص شرکت در تمامی شاخص‌های عملکردی شامل دبی، فشار، توان، ولتاژ و آمپر تست می‌گردند و تنها در صورتی که با جداول تعریف شده در کاتالوگ محصولات و یا سفارش خاص مشتری تطبیق داشته‌باشد مجوز خروج دریافت می‌دارد.

رنگ محصولات

به‌منظور حفاظت داخل و بیرون قطعات چدنی از زنگ زدگی کلیه قطعات چدنی پس از فسفاته شدن با رنگ مقاوم در برابر زنگ زدگی در وان‌های رنگ به‌صورت غوطه‌ور پوشش داده‌شده‌است. پس از عملیات ماشین‌کاری و مونتاژ محصول مجدداً رنگ‌آمیزی و با رنگ‌های اپوکسی مورد پوشش قرار می‌گیرد.

موتورهای شناور

الکتروموتورهای شناور رایان در تیپ‌های 12I ,9A,9I ,7Aو 12A تولید می‌شوند. این موتورها از قدرت 4 الی ۲۲۰ کیلووات جهت تأمین توان مورد نیاز پمپ‌ها تولید می‌شوند. تمامی این الکتروموتورها از نوع آسنکرون سه فاز هستند و بر اساس استاندارNEMA امکان کوپل پمپ یا موتور تولید شده در صنایع الکتروپمپ رایان با سایر تولید کننده‌های جهانی این محصول فراهم است.

کلیه قطعات گردنده شامل رتور پروانه و دیسک کف گرد توسط دستگاه‌های انحصاری بسیار دقیق اتوماتیک با تلرانس کمتر از چند دهم گرم بالانس دینامیکی می‌گردند.

دنباله شافت روتور الکتروموتور و روکش استاتور در موتورهای تولیدی رایان از جنس استنلس استیل می‌باشد که عمر الکتروموتورها را افزایش چشمگیری داده است.

موتورها شناور آب خنک هستند و خنک کاری این موتورها به‌کمک آب انجام می‌گیرد. در تمامی الکتروموتورهای این شرکت با استفاده از جدیدترین روش‌های تولید به‌جای استفاده از کاسه نمد سیل مکانیکی نصب می‌گردد. سیل مکانیکی از ورود آب چاه به داخل موتور جلوگیری نموده و عمر موتور را افزایش می‌دهد. استاتور موتورهای شناور صنایع الکتروپمپ رایان به‌جای آب شرب از محلول ویژه‌ای پر می‌شود که عمر محصولات را افزایش می‌دهد و در مواردی که امکان یخ زدگی وجود داشته‌باشد از انجماد جلوگیری می‌کند.

در قسمت تحتانی موتور یاتاقان کف گرد و دیسکی که روی آن گردش می‌کند از جنس گرافیت و استنلس استیل تولید می‌شوند. همچنین در انتهای موتور دیافراگم و فنر مخصوصی تعبیه شده‌است که علاوه بر مسئولیت آب بندی واکنش مناسب در برابر انبساط آب داخل موتور که ناشی از حرارت سیم پیچی است را ارائه می‌دارد.

تثبیت توری استیل

به‌منظور سهولت در امر نصب توری استیل در محل نصب الکتروپمپ و همچنین آسودگی خاطر مشتری تسهیلات مونتاژ آن در کارخانه صورت پذیرفته که صنایع الکتروپمپ رایان را از دیگر تولید کنندگان متمایز می‌کند.

محفظه دیافراگم

مجموعه محفظه دیافراگم و دیافراگم لاستیکی جدید به‌منظور بهبود عملکرد الکتروموتور و همچنین خنک شدن سریع آن و کنترل فشار درون الکتروموتور با استفاده از جدیدترین تکنولوژی به‌کاررفته در تولید الکتروموتورهای معتبر دنیا طراحی و تولید گردیده‌است.

گارانتی و خدمات پس از فروش

الکتروپمپ های شناور رایان دارای یکسال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش می‌باشند.

موارد کاربرد

 • پمپاژ آب از چاه‌های با قطر 6 ، 8 ، 10 ، 12 ، 14 ، 16 و 18 اینچ و بالاتر
 • پمپاژ مایعات تمیز یا حاوی مقادیر کمی املاح از اعماق زمین به بالا
 • تامین آب، آبیاری
 • سیرکولاسیون آب مخازن
 • سیستم‌های خنک سازی در مدارهای باز و بسته
 • تاسیسات حرارتی یا تهویه مطبوع
 • انتقال آب در تصفیه خانه و کارواش‌ها
 • تخلیه و پر کردن استخرها و انتقال آب از چشمه‌ها
 • مصارف آتش نشانی

ویژگی‌ها

 • بدنه با جنس چدن
 • صرفه جویی در انرژی
 • بالا بودن راندمان
 • نگهداری بسیار کم هزینه
 • عدم نیاز به نگهداری و سرویس
 • نصب سریع و اقتصادی و عدم نیاز به فونداسیون
 • طراحی الکتروموتور به گونه‌ای است که با آب خنک شده و قابل استفاده در آب تا دمای 30 درجه سانتیگراد می‌باشد
 • وجود مایع داخل الکتروموتور باعث روانکاری یاتاقان‌ها و کمک به خنک ماندن سیم پیچی نموده و از یخ زدگی محصول در زمان انبارداری جلوگیری می‌نماید

برای انتخاب صحیح الکتروپمپ شناور متناسب با شرایط محیطی ، میتوانید با شرکت فارس بخاران تماس حاصل فرمایید.

برای مشاهده مشخصات فنی ، منحنی هد و دبی و سایر اطلاعات انواع مدل های الکتروپمپ های شناور چدنی سری RP به جدول ذیل مراجعه فرمایید .

برای مشاهده مشخصات فنی و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص الکترو پمپهای چدنی رایان فیلم آموزشی ذیل را ملاحظه فرمائید .